Izolacja natryskowa pianą poliuretanową jest uznawana za innowacyjną i nowoczesną metodę ocieplania, choć tak naprawdę na Polskim rynku jest już od ponad 10 lat. Stosowana dużo wcześniej w budownictwie wełna mineralna jest bardziej popularna, choć coraz rzadziej wybierana przez inwestorów. Zdecydowanie jednak piana PUR jest dużo lepszym materiałem termoizolacyjnym niż wełna czy styropian.

PUR – co to takiego ??

PUR jest to poliuretan, który stanowi materiał do izolacji termicznej i akustycznej budynków aplikowany za pomocą metody natryskowej. Otrzymywany jest po zmieszaniu dwóch surowców – POLIOLU i  IZOCYJANIANU. W wyniku wymieszania tych dwóch składników oraz przy użyciu najwyższej jakości specjalistycznych maszyn natryskowych otrzymujemy pianę poliuretanową.

Wyróżniamy dwa rodzaje piany PUR, które różnią się od siebie przede wszystkim zastosowaniem i właściwościami. Wybór odpowiedniego produktu spowoduje, że izolację natryskową można zastosować we wszystkich przegrodach budynku, uzyskując skuteczną i ekonomiczną izolację budynku, która zapewni zarówno komfort termiczny i akustyczny.

Piana otwartokomórkowa

Znajduje szerokie zastosowanie w wewnętrznej izolacji budynków mieszkalnych oraz usługowych. Izolacje pianką PUR wykonuje się przede wszystkim na poddaszach, stropach, sufitach podwieszanych, przegrodach wewnętrznych oraz w domach szkieletowych.

W ponad 97 % składa się z otwartych komórek, dzięki czemu cechuje się niskim współczynnikiem oporu dyfuzyjnego pary wodnej co oznacza, że jest „paroprzepuszczalna”, „oddycha”, a wilgoć nie jest w niej zatrzymywana. Zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów.

Piana otwartokomórkowa jest najlżejszym materiałem dostępnym na rynku, dzięki czemu nie obciąża konstrukcji.

Doskonale i efektywnie wygłusza pomieszczenia przed wiatrem i hałasem.

Natrysk piany otwartokomórkowej to najszybszy, tani i najskuteczniejszy sposób termoizolacji budynku.

Natrysk piany zamkniętokomórkowej to najskuteczniejsza metoda HYDROIZOLACJI natryskiwanej powierzchni oraz ELIMINACJI SKROPLIN występujących na blachach.

Piana zamkniętokomórkowa

Cechuje się bardzo wysoką wytrzymałością mechaniczną, gęstością a zarazem lekkością. Jest doskonałym materiałem termoizolacyjnym do zastosowań zewnętrznych, a także wewnętrznych.

W ponad 90% składa się z komórek zamkniętych, co ma ogromny wpływ na jej właściwości fizyczne –  sztywność, wysoką odporność na ściskanie, obciążenia statyczne oraz trudne warunki atmosferyczne.  Ponadto piana zamkniętokomórkowa jest doskonałym HYDROIZOLATOREM – nie przepuszcza wody.

Dzięki jej zamkniętokomórkowej strukturze można nią izolować fundamenty, posadzki, ściany zewnętrzne nośne, a także stropy i dachy płaskie.

Piana zamkniętokomórkowa znajduje również bardzo szerokie zastosowanie w budynkach inwentarskich i przemysłowych – m.in. chłodniach, kurnikach, oborach, przechowalniach warzyw/owoców, halach magazynowych, silosach, kontenerach, itd.

Zastosowanie piany PUR w budynkach wykonanych z blachy skutecznie wyeliminuje skropliny i ułatwi utrzymanie czystości – do mycia ścian pokrytych pianą PUR można używać myjek wysokociśnieniowych !!

Natryskowa metoda piany idealnie sprawdza się w izolacjach elementów o niespotykanej geometrii oraz doskonale dociera do trudno dostępnych miejsc konstrukcji dachowej starannie wypełniając wszelkie szczeliny. Dzięki elastyczności piana poliuretanowa  przyjmuje kształt podłoża, na które jest natryskiwana i przylega do niemalże każdej powierzchni.